Kirolgala logo
Abenduak 10
Gipuzkoako kirolaren gala

Kultura, Lankidetza, Gazteria eta Kirol Departamentuak aitortu egin nahi du kirolariek eta gure lurralde historikoko kirol-eremuarekin zerikusia duten pertsonek kirolaren alde etengabe egiten duten lana, sariak emanez: Gipuzkoa Kirolak (gizonezkoak eta emakumezkoak) eta Gipuzkoarren Kirola 2021.

Hori dela eta, Lurraldeetako Kirol Federazioek, Gipuzkoako Foru Aldundiko Kirol Zerbitzuarekin lankidetzan, hautagaiak proposatu dituzte bi sarietarako.

Kirol Merezimenduaren Saria

Lehenengo kasuan kirol merezimenduengatik Gipuzkoan gehien nabarmendu den pertsona sarituko da. Epaimahai tekniko batek erabakiko du zein kirolariri edo kirol talderi eman Gipuzkoa Kirolak saria.

Gipuzkoarren Kirola Herritarren Saria

Gipuzkoarren Kirola sari herrikoia da, eta abenduaren 2ko 12:00ak baino lehen duzue bozkatzeko aukera

BOZKETA ITXI

Gipuzkoarren Kirola saria

Adur Amatriain Arregi Surfa Gehiago jakin
Janire Gonzalez Etxabarri Surfa Gehiago jakin
Unai SARALEGI VALLEJO / Unai REGUILLAGA EIZAGUIRRE Judoa Gehiago jakin
Iker Andoni Echeverria Rodriguez Billarra Gehiago jakin
Aitor Rementeria Ganchegui (Antxintxika Triatloi Taldeko triatloi egokituko arduraduna) Triatloia Gehiago jakin
Helene Alberdi Sololuze Triatloia Gehiago jakin
Clara Azurmendi Moreno Badmintona Gehiago jakin
Natalia Ramirez Galvez Hipika Gehiago jakin
Alba Menendez Martinez (Bera Berako kapitaina) Eskubaloi Gehiago jakin
Julen Aginagalde Akizu Eskubaloi Gehiago jakin
Emakumeen Donostiako Arraun Lagunak trainerua Arrauna Gehiago jakin
Iñigo Llopis Sanz Kirol egokitua Gehiago jakin
Nahia Zudaire Kirol egokitua Gehiago jakin
Ander Cepas Mahai Tenisa Gehiago jakin
Olaia Martinez Gonzalez Mahai Tenisa Gehiago jakin
Nerea Vazquez Hernandez Neguko Kirolak Gehiago jakin
Borja Martin Torre Golfa Gehiago jakin
Paula Balanzategui Garcia Golfa Gehiago jakin
Maialen Chourraut Yurramendi Piraguismoa Gehiago jakin
Ander Elosegi Alkain Piraguismoa Gehiago jakin
Real Sociedad klubaren gizonezkoen lehen taldea Futbola Gehiago jakin
Intxaurdi Kirol elkartea Futbola Gehiago jakin
Odei Jainaga Atletismoa Gehiago jakin
Teresa Errandonea Atletismoa Gehiago jakin
Iraurgi Saskibaloi Taldea Saskibaloia Gehiago jakin
Iraurgi Saskibaloi Emekumeen Taldea Saskibaloia Gehiago jakin
Joan Jimenez Solis Boxeoa Gehiago jakin
Maite Maiora Mendizaletasuna Gehiago jakin
Ion Izagirre Txirrindularitza Gehiago jakin
Ane Santesteban Txirrindularitza Gehiago jakin
Emakumeen Bera Bera taldea Eskubaloia Gehiago jakin
Olatz Muñoz / Marta Lizarraga / Patricia Alza (Donostiako HEA) Bela Gehiago jakin
Amaia eta Lide Urbina Errugbia Gehiago jakin
Jokin Altuna Pilota Gehiago jakin
Inko Oruesagasti Ermina Gimnastika Gehiago jakin
Tolosako Lehen Mailako Taldea Gimnastika Gehiago jakin
Adur Amatriain Arregi
Surfa
Kirol merezimenduak:
  • Lehenengoa Europa WSL txapelketan, junior kategorian. 
  • WQS1000 Pantin Classic-eko txapelduna.
Janire Gonzalez Etxabarri
Surfa
Kirol merezimenduak:
  • 1. postua, Espainiako txapelketan, 16 urtez azpikoen kategorian (Valdoviño).       
  • 3. postua, Espainiako txapelketan, kategoria absolutuan (Valdoviño).      
  • 1. postua, Europako junior WSL txapelketan, 18 urtez azpikoen kategorian (Espinho, Portugal).   
  • 3. postua, Europako junior WSL txapelketan, 18 urtez azpikoen kategorian (La Torche, Frantzia).     
  • 1. postua, Europako Junior WSL txapelketan, 18 urtez azpikoen kategorian (Espainia).                  
  • 1. Puesto Campeonato de Europa junior WSL Sub-18 en España.                  
Unai SARALEGI VALLEJO / Unai REGUILLAGA EIZAGUIRRE
Judoa
Kirol merezimenduak:
  • 2. postua, Polonian egindako Europako Txapelketan.
  • 13. postua, Portugalen egindako Munduko Txapelketan.
  • 7. postua, Italian egindako Europako Kopan.
  • 3. postua, Espainiako Txapelketan.
Iker Andoni Echeverria Rodriguez
Billarra
Kirol merezimenduak:
  • Espainiako Kopako txapelduna, Bola-9 modalitatean.
  • 3. postua, Espainiako Txapelketan, Bola-8 modalitatean.
  • 3. postua, nazio mailako rankingean, Eslovenian 2022ko martxoan egitekoa den Europako Txapelketarako sailkatuta. 
  • 5. postua, 2021eko Europako Txapelketan.
Aitor Rementeria Ganchegui (Antxintxika Triatloi Taldeko triatloi egokituko arduraduna)
Triatloia
Kirol merezimenduak:
  • Gipuzkoan triatloiak antolatzen hasi zirenean, Irunen antolatutako triatloi batean parte hartu zuen 1986 inguruan, eta horrela zaletu zen.
  • Urte batzuk geroago hasi zen Bergarako klubarekin parte hartzen, eta ondoren Antxintxika taldea jaio zen duela 20 urte, eta harrezkero klub horretako kide da.
  • Urte horietan guztietan hartu du parte triatleta eta ofizial gisa.
  • Hiru urte daramatzate lanean Triatloi Egokituaren proiektuarekin lan ikaragarria egiten ari dira, Gipuzkoan, triatloi egokitua zabalduz, ezagutaraziz eta sustatuz.
  • Gaur egun, Gipuzkoako Triatloi Federazioan lizentzia atera duten paratriatleta guztiak Antxintxika Triatloi Taldekoak dira, klub horretako Triatloi Egokituaren atalak egindako lanaren emaitza.
Helene Alberdi Sololuze
Triatloia
  • Sprint Zumaia Triatloiko txapelduna – Euskadiko eta Gipuzkoako Txapelketa
  • Lehenengoa, Distantzia Ertaineko Espainiako Triatloi Txapelketan – Bilbo
  • Lehenengoa, Eivissako Half Triathlon Txapelketan – Espainiako Kopako proba
  • Multisport Europako Txapelketa -BILBAO BIZKAIA 2022 Distantzia Ertaineko Triatloirako hautatua.
Clara Azurmendi Moreno
Badmintona
Kirol merezimenduak:
  • 2020ko Tokioko Joko Olinpikoetan parte hartzeagatik.
Natalia Ramirez Galvez
Hipika
  • Txapelduna, Kantabriako Lehendakariaren VI. Kopan
  • Txapelduna, Bartzelonako Poloko Errege Klubeko CS12an
  • CSIO-M Gorla: Espainiaren garaipena Zaldizko Gazteen Nazioen Kopan.
Alba Menendez Martinez (Bera Berako kapitaina)
Eskubaloi

Kirol merezimenduak:

  • 2020-2021 Ohorezko Mailako txapeldunak.
Julen Aginagalde Akizu
Eskubaloi

Kirol merezimenduak:

  • Brontze domina Tokioko Joko Olinpikoetan 2020
Emakumeen Donostiako Arraun Lagunak trainerua
Arrauna
  • Lehen sailkatua, Gipuzkoako Traineru Txapelketan.
  • Lehen sailkatua, Euskadiko Traineru Txapelketan.
  • Lehen sailkatua, Euskotren Ligan.
  • Lehen sailkatua, Kontxako Banderan.
Iñigo Llopis Sanz
Kirol egokitua
  • Zilarrezko domina, 2020ko Tokioko Joko Paralinpikoetan.
Nahia Zudaire
Kirol egokitua
  •  Espainiako selekzioko igerilari gazteena eta Gipuzkoako emakumeen ordezkari bakarra, 2020ko Tokioko Joko Paralinpikoetan.
  •  1. postua, taldekako urrezko domina, Madrilgo I. Olinpiada Inklusiboan.
Ander Cepas
Mahai Tenisa
  • Txapelduna, 2021eko Espainiako OPEN PIE kategorian.
  • Txapelduna, 2021eko Espainiako 9-10 modalitatean.
  • Txapelduna, 2021eko Espainiako PIE kategorian taldeka.
  • Txapelduna, 2021eko OPEN PIE kategoriako Estatuko Txapelketan
  • Txapelduna, Costa Brava Spanish Open 2021 Nazioarteko Txapelketan, 9. klasean, bakarka eta taldeka.
Olaia Martinez Gonzalez
Mahai Tenisa
  • Espainiako txapelduna, desgaitasuna duten pertsonentzako banakako emakumeen kategorian, 2021ean
  • Desgaitasuna duten pertsonentzako nazioarteko txapelketetan parte hartu du Espainiako selekzioarekin: Costa Brava Spanish Open 2021
  • Desgaitasuna duten pertsonentzako Espainiako Emakume Selekzioarekin izan da hainbat kontzentraziotan.
Nerea Vazquez Hernandez
Neguko Kirolak
  • Donostiako Anoeta Izotz klubean izotz gaineko patinaje artistikoaren kirol esparruan egiten duen lana aitortzea.
  • 2017an, Euskadiko eta Madrilgo Federazioak izotz gaineko patinaje artistikoko epaile eta teknikari tituluak eskuratu zituen, eta, 2018an, 1. mailako entrenatzaile titulua lortu ondoren, ANOETA IZOTZ Donostiako izotz klubeko entrenatzaile eta kirol zuzendari postua hartu zuen.
Borja Martin Torre
Golfa
  • Txapelduna, Euskal Herriko XXXIV. Txapelketan, gizonezkoen kategoria absolutuan.
  • Txapelduna, Gipuzkoako Txapelketa absolutuan.
  • Top Ten, Biarritz Cup-ean.
  • Zarauzko Txapelketa absolutua.
Paula Balanzategui Garcia
Golfa
  • 2021eko Europako 18. urtez azpiko txapelduna, Espainiarekin. Urrezko domina.
  • Irabazlea Espainiako taldearekin Espainia-Suedia nazioarteko norgehiagokan.
  • 3. sailkatua, Celia Barquin Memorialean.
Maialen Chourraut Yurramendi
Piraguismoa
  • 2. postua, 2020ko Tokioko Joko Olinpikoetan
Ander Elosegi Alkain
Piraguismoa
  • Finalista, 2020ko Tokioko Joko Olinpikoetan.
  • 6. postua WCH Bratislavan 2021
Real Sociedad klubaren gizonezkoen lehen taldea
Futbola
  • 2019-2020 denboraldian, denboraldi ikusgarri bat egin eta gero, Real Sociedad taldeak Errege Kopako finalerako txartela lortu zuen 33 urteren ondoren. 1987an irabazi zuen Realak goi mailako azken titulua eta 2019-2020 denboraldian sari bera lortzeko aukera izan zuen. 2020ko martxoan hasi zen COVID-19a zela eta, urte horretan jokatu behar zen finala atzeratu egin zuten eta hurrengo denboraldian joka zedin adostu zen.
  • Aipaturiko titulua lortzeaz gain, talde txuri-urdina betidanik lurraldeko klub erreferentea izan da, bere fundazioaren bitartez arlo soziala lantzen duen klub eredugarria, Gipuzkoako harrobiari etengabe etekinak ateratzen dizkiona, umeak kirol arloan eta baita ikasketen arloan haziz eta heziz.
Intxaurdi Kirol elkartea
Futbola
37 urte dira Donostiako klub hau sortu zenetik eta orduz geroztik etengabe dabil lanean emakumezko futbolaren alde. Lurraldeko klub bakarra da nesken taldeak bakarrik dituena eta meritu handiz atera ditu denboraldi horiek guztiak aurrera.
Odei Jainaga
Atletismoa
  • Espainiako txapelduna jabalina proban eta 84,80 metroko errekorra.
  • Parte hartzea 2020ko Tokioko Joko Olinpikoetan.
Teresa Errandonea
Atletismoa
  • Espainiako txapelduna 100 metroko hesidunetan.
  • Parte hartzea 2020ko Tokioko Olinpikoetan.
Iraurgi Saskibaloi Taldea
Saskibaloia
  • Zilarrezko LEB Kopako txapelduna.
  • Urrezko LEB mailara igoera.
Iraurgi Saskibaloi Emekumeen Taldea
Saskibaloia
  • 2. Emakumezkoen Liga
Joan Jimenez Solis
Boxeoa
  •  Pisu astuneko Espainiako txapelduna, 17 urtezko gazteen kategorian.
Maite Maiora
Mendizaletasuna
  • Skyrunning Munduko Txapelduna eta Hiru Handiak txapelketako irabazlea, errekorra barne.
Ion Izagirre
Txirrindularitza
  • 2020ko Tokioko Joko Olinpikoetan parte hartzea
Ane Santesteban
Txirrindularitza
  • 2020ko Tokioko Joko Olinpikoetan parte hartzea
Emakumeen Bera Bera taldea
Eskubaloia
  • 2020/2021 ligaren irabazlea
Olatz Muñoz / Marta Lizarraga / Patricia Alza (Donostiako HEA)
Bela
  • Txapeldunak, Munduko J80 Bela txapelketan.
Amaia eta Lide Urbina
Errugbia
  • Txapeldunak Espainarekin, Europako Zazpi Errugbi Txapelketan.
Jokin Altuna
Pilota
  • Buruz buruko txapelduna eta Lau t'erdiko txapelduna.
Inko Oruesagasti Ermina
Gimnastika
  • Gimnastika munduan mutilen gutxieneko parte hartzea kontuan izanik, Inkok urte asko daramatza kirol honetan. Azken urte honetan, gainera, federatu mailara igo da eta Espainiako txapelketetan parte hartu du.
Tolosako Lehen Mailako Taldea
Gimnastika
  • Ekainean Espainiako Kopan lortutako zilarrezko dominarengatik proposatzen dugu Tolosako taldea.